İyi ki doğdun Darwin!

İyi ki doğdun Darwin!Evrim teorisinin kurucusu ünlü doğabilimci Charles Darwin, isminin arkasına "izm" eklenerek tarihe geçen tek bilim insanıdır. Ne Newton, ne Einstein ne de Heisenberg bu onura sahip olabildi. Kısa bir süre önce Die Zeit gazetesinde yayımlanan yazıda, insanlığın "Darwinizm"den ne şekilde yararlandığı anlatılmakta. Evrim teorisinden, sosyal biyolojiye ve Barack Obama'ya kadar uzanan yazının özetini sunuyoruz...

Nilgün Özbaşaran Dede

Bilim Teknik / Cumhuriyet - Doğal ayıklanmanın en önemli koşulu olan çok sayıda yeni kuşakların modern toplumlardaki yeri azalmakta.


Barack Obama, ırk köprüsünü aşmış olan en iyi örneklerden biridir. Çağımız Obama ile ırkçılık sonrası yüzünü yakaladı.


Darwin'in tarihteki başarısı tartışmasızdır. O evrensel yaşam teorisini formüle eden ilk kişi oldu. Darwin, ölümün yaratıcı gücü olmaksızın evrimsel gelişimin yaşanmayacağını anlattı. İnsanın varlığını doğal maddi temele oturttu. Evrim teorisinin yayımlanmasından bu yana canlıların dünyasını bir arada tutanın, gelişim tarihi olduğunu biliyoruz. "Ortak soy" teorisine göre tüm canlılar tek bir kökene uzanmakta.


O, evrim süreci için akla uygun mekanizmayı açıklayarak, yaşadığı dönemde türlerin kökeni için yürürlükte olan yaradılış modelini altüst etti. Darwin'e göre yaşamın çeşitliliği planlı çalışan bir tanrı tarafından değil "doğal ayıklanma" olarak açıkladığı, içinde rastlantının ve ihtiyacın birbirlerini yaratıcı bir şekilde tamamladıkları plansız bir süreçle yaratılmıştır.


Darwin, fosil ve modern türlerin değişebilirliğini evrimle açıkladıktan sonra, evrimsel süreci bitki ve hayvan üretimiyle karşılaştırarak, türlerde meydana gelen değişimlerin, evrimin çalıştırılması ve hızlandırılmasından başka bir şey olmadığı sonucuna vardı.


Ancak Darwin'in meslektaşları, yapay ve doğal "ayıklanmanın", temelde birbirinden farklı olduğu konusunda uyardılar. Birinde insanın bilgisi ve isteği üzerine belli bir hedefe gidilirken, diğerinde ise eğer "Akıllı tasarım" yanlılarının yaptığı gibi bir yaratıcıya rol verilmediği takdirde, hedef ve düzenleyici el eksiktir.


Her kuşakta kötü uyum sağlayanlar üremeyle "elendikleri" için, doğal ortamda yapay ayıklanmada olduğu gibi pozitif değil, kural olarak negatif ayıklanma söz konusudur.


DEVAMI.... http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=yhs&hn=34904

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !