En Son Sınır

En Son Sınır

Stephen Hawking

"Uzay yarışı 1960`larda bilim konusunda bir merak uyandırmış ve büyük teknolojik gelişmelere yol açmıştı. Dünya dışı yaşamı keşfetmek için bu görevi tekrar üstlenmeliyiz" diyor astrofizikçi Stephen Hawking, "ve uzayın daha da derinliklerine insanlar göndermeliyiz."

NEDEN UZAYA GİTMELİYİZ? Sadece bir kaç parça Ay taşı toplamak için bunca çaba ve paranın harcanmasındaki amaç nedir? Burada, Dünya`da daha önemli şeyler yok mu?
1492 yılı öncesi Avrupa`da durumlar bir bakıma böyleydi. Columbus`un bir yabankazı avı için hayal bile edilemeyecek uzaklıklara gönderilmesinin tam bir para israfı olduğu insanlar arasında çokça tartışılmıştı. Ancak, Yeni Dünya`nın keşfi, eski olanının üzerinde önemli değişikler yarattı.


Uzaya yayılmamızın etkileri bundan daha da büyük olacaktır; insan ırkının geleceğini tamamen değiştirecek ve belki de bir geleceğimiz olup olmayacağını belirleyecektir.
Belki acil sorunlarımızın büyük çoğunluğunu çözmeyecektir, ama onlara bakış açımızı değiştirecek ve hem içeriden hem de dışarıdan bakabilmemizi sağlayacaktır. Biraz da şanslıysak bizi belli sorunlarımızla yüzleşme konusunda birleştirebilir.


Bu uzun vadeli bir strateji olmalıdır - ve uzun vade derken yüzlerce hatta binlerce yıldan bahsediyorum. 30 yıl içinde bir Ay üssüne sahip olabiliriz, 50 yıl içinde Mars`a ve hatta 200 yıl içinde dış gezegenlerin uydularına erişebiliriz.


Burada "erişmek", insanlı uzay uçuşları anlamında. Daha şimdiden tekerlekli araçlarımızı kullandık ve Saturn`ün uydusu Titan üzerine araştırma araçlarımızı indirdik, ama biri insan ırkının geleceğini düşünüyorsa oraya bizzat kendimiz gitmeliyiz.
Uzaya gitmek kesinlikle ucuz olmayacaktır, ama Dünya kaynaklarının sadece çok küçük bir kısmına ihtiyaç duyulacaktır. NASA`nın bütçesi Apollo inişlerinden bu yana yaklaşık olarak aynı kalmıştır, ancak 1970 ABD GSYİH`sının yüzde 0.3`ü oranındayken bugün yüzde 0.12 düzeyine düşmüştür.

 

Devamı... http://www.gokbilim.com/dergi/?p=620

 Yeni Dünya Arayışları 2

DÜNYA'YA YAKIN OLAN GSD GEZEGENLER


Güneş sistemi dışı gezegenler (GSD Gezegenler) ile ilgili yazı dizisinin ikincisinde
bize en yakın olanları (25 ışık yılı uzaklığa kadar) belirlemeye, özelliklerini tanıtmaya
çalışacağım.


GSD Gezegen kavramı henüz yeni bir kavram. İngilizcesi "exoplanet" olan bu kavram
Güneş Sistemi Dışındaki Gezegenler olarak uzunca kelimeler ile Türkçe'ye çevirebiliyoruz.
Bu anlamda bu kelimelerin baş harflerini alarak GSD Gezegen ibaresini kullanıyorum.
Bir önceki yazıda GSD Gezegenlerin hangi yöntemler ile bulunabileceğini belirtmiş ve
aralarından birkaç örnek vermiştim. Bu yazıda bu örnekleri arttıralım.


Öncelikle aşağıdaki çizelgeyi vermekte fayda görüyorum. Çünkü yazı boyunca yıldızların
bulunduğu sınıfla ilgili bilgi verilmiştir. Meraklı okuyucular bu çizelgeye bakarak ilgili
yıldızın hangi sınıfta yer aldığını da bulabilir ve Güneş ile kıyaslama yapabilir.

Devamı... http://www.gokbilim.com/dergi/?p=624

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !