"Astroloji Çürütüldü"

"Astroloji Çürütüldü"

11 Temmuz 1991 günü Ay'ın gölgesi batı yarımküresini süpürdü geçti. O gün, 2132 yılına dek göreceğimiz tüm tam Güneş tutulmalarından en uzun sürecek olanına tanık olduk. Milyonlarca kişi kısa bir süre için karanlıkta kaldı. Ancak aynı karanlık astrologların "fahiş" bir yanlışını aydınlığa çıkardı.

 

Rennan Pekünlü

Cumhuriyet / Bilim Teknik- İnsanları doğuştan kaynaklanan bir başka özellikle, gök cisimlerinin konumlarıyla değerlendirmekten kaçınmayan astrologlar, uygar bir toplumun gereksinimlerini yerine getirmekten uzak davranıyorlar.


Amerika'nın Los Angeles kentinde yaşayan amatör gökbilimcilerden Ben Mayer, İkizler Burcu Yarışması adını verdiği 10.000 dolar ödüllü bir yarışma düzenledi. Tam Güneş tutulmasının gerçekleştiği 11 Temmuz günü çekilmiş ve Güneş'i ardalandaki Yengeç takımyıldızında görüntülemiş olan kişi fotoğrafı getirince ödülünü hemen alacaktı.


Heyhat!...O gün gökbilimcilerin bilip herkese açıkladığı ancak astrologların bilip de "bir günah gibi gizledikleri" bir gerçek vardı. 11 Temmuz günü Güneş δ Gemini yıldızının tam önündeydi. δ Gemini İkizler takımyıldızının dördüncü en parlak yıldızıdır.


Diğer bir deyişle, Güneş o gün, yani tam Güneş tutulmasının gerçekleştiği 11 Temmuz 1991 günü Yengeç takımyıldızında değildi. Yengeç takımyıldızıyla İkizler takımyıldızı arasındaki sınırdan, İkizler takımyıldızının "ortalarına" doğru tam 100 (on yay derecesi) uzaktaydı! İnsanın usuna hemen şu soru takılıyor: Mayer denen bu kişi asla kazanılamayacak olan bu yarışmayı niçin düzenledi? Bu sorunun yanıtını kendisi şöyle verdi: "Çünkü insanların astrologlara değil gökbilime ve gökbilimcilerin gözlemlerine inanmalarını istiyorum".


Devamı...  http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=yhs&hn=36776

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !